5 Mayıs 2015 Salı

Mahmut Kaptan'ın meyhanesini bu sefer buruk kapattık

Bu blogu takip edenler Mahmut Kaptan’ı iyi tanıyor olmalılar. Mahmut abi benim Bodrumlu hayatımda çok geniş yer kaplayan biri. Kışın altı ay açıp sonra altı ay kapadığı meyhanesindeki rakı sohbetli akşamların dışında, farklı yerlerde de oturup sohbet edip rakı içtiğim bir dost, bir büyüğüm. Kendisiyle uzun sohbetlerimiz, kahkahalı rakı masalarımız oldu. Dediğim gibi, kendi mekanında zaten kışın çok sık bir araya geliyoruz.

Mahmut Kaptan’ın meyhanesi Bodrum’un tartışmasız en kişilikli mekanı. Bir kere yazın kapalı. Bu ne demek? Yazlıkçı müşteriyle işi yok demek. Burayı seven, burada yaşayanlarla bir arada olunan bir mekan Mahmut Kaptan’ın meyhanesi. Son iki yıldır yazları sürekli denize çıkmasa da o ritüeli devam ettiriyor, eski kaptanlık yaptığı yıllardaki gibi yazın dükkanı kapatıyor. Çok da iyi ediyor. Bu özelliği onun mekanını farklı kılıyor. Yaz müşterisi ile kışın yaşayanlar farklı insanlar, hayata bakışlar da farklı. Hoş, son bir iki yıldır buranın da kış ahalisinde belirgin bir değişme ve tuhaflaşma var. Burası da küçük İstanbul olmaya başladı ve bu durum kaçınılmaz olarak meyhaneye gelen kitlenin de değişmesine yol açtı ama bu ayrı bir yazı konusu.


Mahmut Kaptan'ın meyhanesi yaşanmışlığı hissettiren detaylarla, çok özeldir


Ben ve bizim buradaki çetemiz beş yıldır Mahmut Kaptan’ı Mayıs ayında kapıyoruz ve Ekim ayında açıyoruz. Bu yıl da öyle oldu ama bir farkla ki bu sefer Mahmut abi aramızda değildi. Kampanayı çalıp dükkanı o kapatamadı. Geçirdiği bir kaza sonucu oluşan rahatsızlığı nedeniyle bu kez aramızda değildi. Ama sonbaharda kampanayı o çalacak ve mekanı birlikte açacağız.

Mahmut Kaptan'ın meyhanesi benim kış gecelerimin en sevdiğim mekanlarından biri. Haftada en az bir kere mutlaka uğrarım. Çoğu hafta bu ikiyi bulur. Şimdi baktım da, bu sezon kaç akşam gitmişim diye; tam 48 akşam Mahmut abinin mekanındaymışım. Hiç kimse olmasa bile gittiğimde Mahmut abi ile sohbet ederim. Zaten bar bölümünde mutlaka bir kaç dost vardır. Çoğunlukla da Ahmet ile beraber gideriz. Çıkışta biz Ahmet’in mekanı Zazu’ya uğrarız ardımızdan Mahmut Abi ile Bülent gelir, orada devam ederiz filan.Bazı akşamlar Süslü Celal gelir ve akordeon çalar
Ciğer tavası efsanedir
Bu blogda Mahmut Kaptan’ın meyhanesi ile ilgili yazılara, arama bölümüne “mahmut kaptan” yazarak ulaşabilirsiniz.

Bence burası aynı zamanda çok iyi bir işletme modelidir de. Ocakta Ali Usta gerçek bir virtüözdür. Bülent ile Mustafa ise onca müşterinin siparişlerini aksatmadan nasıl götürür bilmem. Kalabalık hafta sonlarında ocağa bir yardımcı gelir. Ama çekirdek kadro üç kişidir. Alper abi de cümbüşüyle geceye renk katar. Mahmut abi ise bardaki köşesinde zaten başlı başına bir renktir.
Ve tabii hamsi tavası...

Mahmut Kaptan’ın mekanına yemeye değil içmeye gelinir. Küçük tabaklarda mezeler yersiniz. Arada küçük sıcaklar ile devam edersiniz. Ama alışılagelmiş türde yemek usulü yoktur. Yani ana yemek/ara sıcak falan olmaz. Gerçek usulde meyhane işidir anlayacağınız. Rakının yanında asıl meze sohbet ve kahkahadır.

Şimdi bu sezona ait akşamlardan kalan görüntülerle bu yazıyı bitireyim.

Havva, Ahmet, Yusuf ile
Beytur, Çisem, Nükhet, Havva ve Simten ile...
Ben, Ahmet ve Datça'dan Serap ile sezonu açtığımız akşam
Hülya ve Coka ile
Selçuk, Gülüşan, Nükhet ve Yusuf'lu bir akşamdan

Şiddetli yağmur yağdığı bir akşam Ferit ve Seycan ile
Emrah ve Gökbike ile gecenin geç saatinde, kimseler kalmamışken
Alper abi Derya ile bize şarkı söylerken
Yılbaşı akşamı Datça'dan Fevzi de gelmişti
Yılbaşı akşamından... Sena, Didem, Fevzi, Alper abi, ben, Atilla ve Leyla ile

Münih'ten Doğacan ile Boran gelmişti. Çizgili kazaklı da Mahmut abinin Kos'tan bir akrabası
Aytül, Özge, Coka ve Hülya'nın olduğu bir Mahmut Kaptan akşamından
Yılbaşı gecesi Mahmut abi kırdı geçirdi...

En sık bir araya gelen üçlü. Ahmet, ben ve kaptan
Sıkı ayaz olan bir kış gecesinden

Pınar ve Çisem Mahmut Kaptan ile
Ahmet, Nükhet, Simten, Selçuk ve Gülüşan'lı bir akşamdan...
Alper abi ile şarkı söylerken. Havva ve Ahmet ileAhmet ve Armağan abi ile...
Havva ile
Tuna'nın kızı, kaptanın torunu Volga dükkana ilk geldiğinde, alıştırma aşamasında

Bir akşam Can, Ferhat ve Selo Fethiye'den arabaya atladıkları gibi mekana geldilerdi.
İstanbul'dan gelen #çete004 ve Cenk ile Ahmet'in olduğu bir akşamdan
Kuzenim Nilgün, Osman, Mert ve Burcu da İstanbul'dan gelmişlerdi
Bir başka İstanbul misafirlerimiz Ayşe ve Okyar ile
Gülüşan ile
Çisem, Simten, Gülüşan ve Selçuk ile
Turunuç'tan gelen Alp, Çisem ve Simten'li bir akşamdan
Mahmut Kaptan'ı kapattığımız 2 Mayıs akşamından... Mahmut Kaptan Düşmez Çaptan tişörtlerimizle
Kapanış akşamı dışarıdaki masalar
Kadim dost Ahmet ile kapanış akşamından
Simten ve Selçuk
Kapanış akşamı Fuat abimiz
Emrah Kaptan'ın Ege'de gemileri mi battı acaba dedirten bir kare
Gülüşan, Nükhet, Hilal ve Simten
Nükhet, Hilal, Simten ve Selçuk ile kapanış gecesinden

Yine Mahmut Kaptan’ın kampanayı vurmasıyla açacağımız sonbahar/kış sezonuna kadar, sağlıklı, mutlu, huzurlu, bereketli, şahane bir yaz olsun.


Sağlığınıza…

Mahmut Kaptan der ki; Bekleyin, sonbaharda ben açacağım... Azzz sonra!!

3 yorum:

  1. Öncelikle Mahmut Kaptan'a yeniden çok çok geçmiş olsun.. İnanıyorum ki kampanayı birlikte çalarak açarsınız sonbahar/kış sezonunu .. Belli mi olur bakarsınız o gün orada bizlerde oluruz belki.. Dostçakalın..:)

    YanıtlaSil
  2. Sevgili Mahmut Kaptan' a tekrar geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz, bir daha Olmasın, 🙏🏻.. Ekim'de açılışa gelmek ümidiyle, sevgiler... Candan&Mehmet Büge

    YanıtlaSil
  3. Serdar bey sizin sayenizde bu mekanı keşfettik o kadar bodruma gelmeme rağmen bu mekanı bilmiyordum 14 şubatta mekana geldik kaptanlada tanıştık çok memnun kaldık en kısa sürede sağlığına kavuşması ve tekrardan mekanın başında bizlerle olması ümidiyle

    YanıtlaSil