26 Haziran 2014 Perşembe

Bodrum'a yaz gelmiş... Dinleyelim.

Şunun şurasında bir kaç güne kadar yazın ilk ayını bitiriyoruz ama ben burada ancak havaya giriyorum. Burada yaşamaya başlayınca haziran ayının kasım ayından, şubat ayının ağustos ayından çok farkı yok. Yani demem şu ki insanın bir günlük yaşamı var ve hayat akıyor işte. Düzenli denize girmeye başlayalı henüz iki gün oldu mesela. Oysa çok kişi Bodrum’a geldi, tatil yaptı, yüzdü, güneşlendi de döndü bile. Böyle olunca her yılbaşı, yaz başı gibi dönemlerde hazırlayıp blogda yer verdiğim listeyi yapmayı atladım. Hatırlatılınca fark ettim. Şimdi konu yaz olunca önceliği Rumca şarkılar almalı diyorum. Kendimden örnek vereyim; akşama doğru ofiste veya evde Rumca çalmaya başladıysam bunun anlamı, burnuma anason kokuları geliyor demektir. Bazen de bahçede sakin bir akşam geçireceksem ona göre farklı şeyler dinliyorum. O listeyi de yapacağım ama önce Rumcalardan başlayalım.

Eski arşivi indirmiş olanlar bu listedeki bazı parçaları biliyoruz diyecekler. Evet doğru. Çünkü bu yeniden, bu yaz için benim en çok dinleyeceğim ve size önereceğim parçalardan oluşan bir liste. Eskiden beri dinlediğim ve vurgunu olduğum bazı şarkıları yine buraya aldım. E onları bu yaz da dinleyeceğiz...

Bu müzikleri İstanbul’daki hayatımda da dinlerdim. İyi bir Rumca arşivim var sayılabilir. Ama biliyor musunuz, burada dinlemenin tadı başka. Mesela kitap için de aynı şey söz konusu. Zorba’yı İstanbul’da okumuştum ama burada ikinci kere okumanın tadı başka. Halikarnas Balıkçısı’nın Mavi Sürgün’ü burada çok daha anlamlı. Dinlerken, okurken ağzınıza denizin tuzu bulaşıyor, burnunuza Ege’nin iyotlu kokusuyla anason geliyor ya. Göğe baktığınızda gördüğünüz mavi başka ya...


Neyse. Siz dinleyin, dinlerken rakı içerseniz bir kadeh de bana kaldırın, ben buradan hissederim. Kalbi Ege ile, sevgi ile dolu olanların, burada olanların, buraya doğru yolda olanların, aklı burada olanların ve dönenlerin sağlığına...8 yorum:

 1. İlk foto + müzik ölümcülll,
  İstanbulda çalışıyoruz yahu yapılır mı bu ...
  Çook fena çokk :)

  Selamlarr ...

  YanıtlaSil
 2. Tükenmez kalemli çizime bayıldım! Bir de beyaz peynirli kareye. Güney'inn tatil havasını çok güzel yansıtmış.

  YanıtlaSil
 3. Siz Rumca müzik diyorsunuz, ben Ege müziği diyeyim, size eski bir albüm önereyim. The New York Rock and Roll Ensemble grubunun “Reflections” isimli plağı. Biliyor da olabilirsiniz, ama ben gene de sitenin ziyaretçileri için olsun, yazayım. New York’lu beş klasik müzik öğrencisinin kurduğu bir gruptur bu. “Reflections”, ilk plakları ve tamamen Manos Hadjiakis bestelerinden oluşuyor, İngilizce ve tamamen Ege şarkıları. Plakta “Noble Dame” isimli bir şarkı vardı, 1971’de bizde de (“Hey” dergisinde) liste başlarına girmişti. Grubun sonraki plakları Ege müziğinden uzaktır, fakat bu ilk albüm, Egeliler için değerlidir. Hatta Yunanistan’dan Raining Pleasure isimli bir grup da, “Reflections”ın tamamını cover’layan bir plak yapmıştı. 1975 yılı olmalı, ki bu da güzel bir cover-album’dür ama ben orijinalini tercih ederim. Her iki kayıda da youtube’dan erişilebilir. Son bir not: Grubun kurucularından biri de Michael Kamen idi, Pink Floyd’un “The Wall” albümünün orkestral düzenlemelerini yapmıştı. Esenlikler..

  YanıtlaSil
 4. Bu derin bilgi için size nasıl teşekkür etsem az. Sözünü ettiğiniz grubu bilmiyordum. Derhal peşine düşüyorum. Tekrar tekrar teşekkür ederim... Sevgiler, selamlar.

  YanıtlaSil
 5. derhal indiriyorum, Ayrıca Levent Varlık' ın önerisi olan albümü ben de aramaya başlıyorum:)

  YanıtlaSil
 6. İki albüm de mazon'da varmış. Linkleri aşağıda.

  http://www.amazon.com/Reflections-York-Rock-Roll-Ensemble/dp/B000IAZN90/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1403868543&sr=8-3&keywords=new+york+rock+and+roll+ensemble

  http://www.amazon.com/Reflections-Manos-Hadjidakis-Raining-Pleasure/dp/B000BYRAYO/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1403868596&sr=8-1&keywords=raining+pleasure

  Bu arada, grupla ilgili ilginç birşey öğrenmiştim yakın zamanlarda... Ada Müzik'ten bir Hümeyra compilation'ı çıkmıştı. İçindeki kitapçıkta, şarkılardan Kördüğüm"de, çalan grubun The New York Rock and Roll Ensemble olduğu yazıyordu. Hümeyra o şarkıyı 70'lerde Amerika'dayken Atlantic stüdyolarında kaydedecekmiş, o sırada Kamen ve arkadaşları da oradaymış, o sırada tesadüfen tanışmışlar ve "Kördüğüm" kaydedilmiş. Esenlikler..

  YanıtlaSil
 7. Seçtiğiniz parçalar süper di. Bodrum tatilinden bir hafta önce gelmiş biri olarak, her yıl kalbimin bir kısmını oralarda bırakıyorum ,sizin bloğunuzu keşfettiğimden beri biraz daha oralardan haber alıyorum:) Yüreğinize sağlık.

  YanıtlaSil
 8. Levent Bey'in sözünü ettiği Noble Dame https://www.youtube.com/watch?v=e2wMk1kQWeQ

  YanıtlaSil